امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
توکل
اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا هُوَ ۚ وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُونَ 
Like پاسخ
وَ مَنْ يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا ِ وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لا يَحْتَسِبُ
وَ مَنْ يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ
إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ قَدْرا

روایت : چون آیه «و هرکه از خدا پروا کند خداوند برای او راه خروجی قرار می دهد و او را از جایی که گمان نمی برد روزی می دهد» نازل شد، عدّه ای از صحابه در خانه های خود نشستند و به عبادت پرداختند؛ چون مطمئن شدند که خداوند روزی ایشان را تضمین کرده است.

پیامبر صلی الله علیه و آله از این جریان با خبر شد و بر کار آنان خرده گرفت و فرمود :
من نفرت دارم از مردی که کار و کسب را رها سازد و دهان خود را به سوی پروردگارش باز کند و بگوید: «خدایا! روزیم ده».
Like پاسخ
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله_ به مردی که به ایشان عرض کرد: زانوی اشترم را ببندم و به خدا توکل کنم یا رهایش بگذارم و توکل کنم؟
فرمود : با توکّل زانوی اشتر را ببند.

امام صادق علیه السلام :به دست آوردن روزی حلال را رها مکن؛ زیرا روزی حلالْ تو را در دینت بیشتر کمک می کند، زانوی اشترت را ببند و آنگاه توکّل کن.
Like پاسخ
پیامبر خدا صلی الله علیه و آله عدّه ای را دید کشاورزی نمی کنند . به آنها فرمود : شما چه کاره اید؟
عرض کردند: ما توکّل کنندگانیم.
فرمود: نه، شما سر بار [دیگران] هستید.

امام علی علیه السلام به عدّه ای که با اینکه سالم و تندرست بودند در گوشه مسجد نشسته بودند فرمود : شما کیستید؟
عرض کردند: ما توکّل کنندگانیم.

حضرت فرمود: نه، بلکه شما سر بار دیگرانید.
اگر براستی توکّل کننده هستید، توکّلتان شما را به کجا رسانده است؟
عرض کردند: اگر چیزی بیابیم می خوریم و اگر هم نیابیم صبر می کنیم.
حضرت فرمود: سگ های ما نیز همین کار را می کنند!
عرض کردند: پس چه کنیم؟
فرمود: همان کاری که ما می کنیم.
عرض کردند: شما چه می کنی؟ فرمود: اگر چیزی بیابیم می بخشیم و اگر نیابیم شکر می گوییم.
Like پاسخ
إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللّهُ فَلاَ غَالِبَ لَکُمْ وَ إِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَی اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ

اگر خدا شما را یاری کند هیچ کس بر شما غالب نخواهد شد و اگر دست از یاری شما بردارد، چه کسی بعد از او شما را یاری خواهد کرد؟
و مؤمنان باید تنها بر خدا توکّل کنند».

امام علی علیه السلام :هر که به خدا توکّل کند، دشواری ها برای او آسان شود و اسباب برایش فراهم گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله :اگر مردی با نیّت درست به خدا توکّل کند، احتیاج کارهای دیگران به او بیفتد؛
زیرا چگونه او [به دیگران ]احتیاج پیدا کند در حالی که مولایش بی نیاز و ستوده است؟!
Like پاسخ
جبرئیل علیه السلام_ در پاسخ به سؤال پیامبر صلی الله علیه و آله از او درباره توکّل بر خداوند متعال _فرمود :
دانستن این مطلب که مخلوق نه زیانی می زند و نه سودی می رساند، نه می دهد و نه جلوگیری می کند، و چشم امید برکندن از خلق.
هرگاه بنده چنین باشد، دیگر برای احدی جز خداوند کار نمی کند و امید و بیمش از کسی جز خداوند نیست و چشم طمع به هیچ کس جز خدا ندارد.
این است توکّل

امام علی علیه السلام :از توکّلت تو را همین بس که برای خود روزی رسانی جز خداوند سبحان نبینی.

امام صادق علیه السلام_ در پاسخ به سؤال از حدّ توکّل _فرمود : اینکه با [وجود] خدا از چیزی نترسی
Like پاسخ

پرش به انجمن: