امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برگ معرفت
نکته اولی که بايد به آن توجه کرد اين است که سحر و جادو و طلسم يک واقعيتی است که در عالم وجود دارد و همچنين سحر و جادو از نظر قرآن كريم و احاديث نيز ثابت شده و واقعيت دارد. به اين امر در آيه 102 سوره بقره و 4 سوره فلق اشاره شده است. از اين آيات و برخي روايات استفاده مي شود كه برخي از سحرها واقعا اثر گذارند. همچنان كه آيه 102 سوره بقره مي فرمايد: مردم سحرهايي را فرا مي گرفتند كه ميان مرد و همسرش جدايي مي افكند.

نکته دوم و مهم اين است که : گرچه سحر و جادو واقعيت دارد ولي غالب آنچه امروزه در ميان مردم در اين باره شايع است بى‏ اساس مى‏باشد و افراد بیشتر به علت کمی تجربه یا نداشتن مهارت کافی در کارها ناکامی های خود را به سحر و جادو و چشم زخم و ... نسبت می دهند.(حتما برای رفع مشکلات با یک مشاور امین گفتگو کرده و راه حل کار خود را با بالا بردن سطح معرفت و توانایی برخوردی بیابید)

ولى اگر بر فرض موردى پيدا شد كه سحرى در كار بود راه‏هايى براى بطلان آن وجود دارد.

آيت‌الله بهجت براي رفع آن دستوراتي را توصيه فرمودند که بيشتر بر مباني قرآني استوار است.

نقل‌قول: کسي که سحر شده باشد يا دچار چشم‌زخم شده باشد براي بطلان سحر و دفع چشم‌زخم بايد چه کند؟

در پاسخ فرمودند: موارد ذيل را مراعات و عمل نماييد:

1- قرآن کوچک هميشه همراه داشته باشيد.

2- معوذتين [سوره‌هاي مبارکه فلق و ناس] را بخوانيد و تکرار نماييد.

3- آية‌الکرسي را بخوانيد و در منزل نصب نماييد.

4- چهار قل [سوره‌هاي مبارکه توحيد، کافرون، فلق و ناس] را بخوانيد و تکرار نماييد، خصوصاً وقت خواب.

5- در موقع اذان با صداي نسبتاً بلند اذان بگوييد.

6- روزي 50 آيه از قرآن کريم را با صداي نسبتاً بلند بخوانيد.(کتاب پرسش‌هاي شما و پاسخ‌هاي آيت‌الله بهجت _ جلد اول)

رفع سحر و طلسم در روایات:

1. محمد بن عيسى گويد از حضرت رضا (ع) در باره سحر پرسيدم حضرت فرمود: سحر واقعيت دارد و به اذن خدا اثر مى‏کند هر گاه ترا سحر کردند دستت را تا مقابل صورتت بالا ببر و اين دعا را بخوان: باسم الله العظيم باسم الله العظيم رب العرش العظيم الا ذهبت و انقرضت. (مکارم الاخلاق، ص 403)

2. فردي که سحر شده آيات: قالَ مُوسى‏ ما جِئْتُمْ بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللَّهَ سَيُبْطِلُهُ إِنَّ اللَّهَ لا يُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِينَ، وَ يُحِقُّ اللَّهُ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ‏[يونس،81و82.] و وَ أَوْحَيْنا إِلى‏ مُوسى‏ أَنْ أَلْقِ عَصاکَ فَإِذا هِيَ تَلْقَفُ ما يَأْفِکُونَ، فَوَقَعَ الْحَقُّ وَ بَطَلَ ما کانُوا يَعْمَلُونَ، فَغُلِبُوا هُنالِکَ وَ انْقَلَبُوا صاغِرِينَ.[اعراف،117و118و119.] را هميشه همراه خود داشته باشد.

3. اين آيه را هفت بار بر سحر شده بخوانند: سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِيکَ وَ نَجْعَلُ لَکُما سُلْطاناً فَلا يَصِلُونَ إِلَيْکُما بِآياتِنا أَنْتُما وَ مَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغالِبُونَ[قصص، 35 .].[مکارم الاخلاق ص 415]
Like پاسخ
الهامات و مکاشفات
مرحوم آیة الله سیدعبدالکریم کشمیری

روزی با آقا سید مهدی قاضی طباطبائی فرزند استادم آقا میرزا علی قاضی رحمه الله درمسجد هندی نشسته بودیم. ایشان گفت: شما که در برخی امور ماهر و متبحر هستید،بگویید پدرم به من چه وصیتی کرده است؟ من بلافاصله به پشت بام مسجد رفتم وتاملی کرده و ذکری را بر زبان راندم. به دلم الهام شد که آقای قاضی به وی دونصیحت کرده است: اول اینکه هر روز خودت را به امیرالمؤمنین علیه السلام عرضه کن و دیگراینکه اگر فقر و فاقه به تو فشار آورد به قصد کمک مالی به منازل و بیوتات مراجع نرو.

قدرت استخاره
مرحوم آیة الله کشمیری از معدود عارفانی بود که قدرت خارق العاده ای در امر «استخاره » داشت و آن بر اثر ریاضت خاص و مراقبت ویژه ای بود که از طریق استاد معنوی اش آیة الله شیخ علی اکبر اراکی رحمه الله به اواعطا شده بود، خود در این باره می فرمود:
در نجف اشرف، محضر استادم آقای اراکی رسیدم، ایشان دستور یک اربعین -شامل چهل روز روزه با سه بار قرائت سوره نور صبح و ظهر و شام - دادند، من دستورالعمل مزبور را از بیستم ماه شعبان شروع و در آخر ماه رمضان به پایان بردم،
بعد در عالم رؤیا دیدم در ایوان طلای امیرالمؤمنین علیه السلام ایستاده ام و حضرت نوح علیه السلام باعمامه بزرگ بر سر، پشت سر امیرالمؤمنین علیه السلام قرار داشت، تسبیحی به طرف من انداخت. فردای آن شب در عالم خواب دیدم، مرحوم آیة الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی تسبیحی را به من دادند و بار سوم دیدم در کف دستم ماهی است که نور آن کم کم زیاد می شود و پس از این حالت استخاره در من پیدا شد
به طوری که وقتی تسبیحی دستم می گرفتم آیه ای بدلم الهام می شد که در واقع جواب استخاره بود.
به تدریج آوازه استخاره های ایشان در نجف فزونی گرفت و چون از دو جهت به مراجع بزرگ وسادات محترم منسوب بود مردم به ایشان بسیار توجه می کردند به طوری که در ایامی که در مسجد شیره پزها - مسابک- به اقامه نماز جماعت اشتغال داشت، بسیاری برای گرفتن استخاره به ایشان مراجعه می کردند حتی می فرمود: گاهی در طول روز هفتصد و اندی استخاره برای مردم می گیرم.

نکته های عرفانی
نکته های اخلاقی و معنوی حاضر حاصل تجارب عملی و دستورات عرفانی مرحوم آیة الله کشمیری است که برای آشنایی با آرا و تقریرات عرفانی و روش معرفتی ایشان آن را می آوریم. در عین حال بایدتوجه داشت که عمل کردن بدین نکات بدون دستور و راهنمایی استاد و نظارت معنوی بهره مطلوب رانخواهد داشت و ممکن است سبب زیان های قلبی و روحی بسیاری شود.
1) قرائت ذکر یونسیه (1) در سجده و ادامه آن تا یکسال با بحث تجرد روح از جسم، اتصال به ارواح وباز شدن چشم برزخی می شود، گاهی برای مرحوم حداد سه روز تجرد برزخی روی می داد.
2) قرائت سوره انا فتحنا لک فتحا مبینا برای رفع حجاب ها بسیار خوب است.
3) ادعیه و اذکار ماثوره همه خوبند و لکن در دعاها از دعای یستشیر در صبح و شب و در اذکار از ذکریا حی و یا قیوم استفاده بیشتری برده ام.
4) تلاوت 400 مرتبه آیه نور (2) در حرم امام رضاعلیه السلام به نیت هدیه به امام علیه السلام بسیار مؤثر است.
5) قرائت یک حمد و یازده سوره توحید و هدیه آن برای ارواح مؤمنین بسیار مؤثر است.
6) در زمان هجوم گرفتاری ها و مشکلات قرائت سوره و یا ذکری به نیت هدیه به امام جواد حضرت محمدتقی علیه السلام مؤثر و مجرب است.
7) اثر دعاها و یا اذکار زمانی ظاهر می شود که یک حول (یکسال) کامل از استمرار آن بگذرد.
8) استاد ما آقای قاضی می فرمود: با تخلیه (ترک صفات رذیله و اخلاق نفسانی)، تحلیه و تجلیه هم بدنبالش ظاهر خواهد شد.
9) بهترین حالت برای سالک حالت سجده است، با اذکاری همچون ذکر یونسیه و یا ذکر امام کاظم علیه السلام: «فلیحسن العفو من عندک » که هیچ عملی همچون سجده سالک برای شیطان سخت و ناراحت کننده نیست.
10) مداومت بر قرائت سوره توحید باعث ازدیاد یقین می شود.
11) برای حدیث نفس ذکر تهلیل بسیار مؤثر است.
12) «مکاشفه » فرد ادنی از مشاهدات سالک است و زمانش نیز کوتاه ولی «معاینه » فرد اکمل آن ومدت زمانش نیز طولانی است و در این حالت سالک در واقع خود مشاهد را می بیند.
13) با انجام و مداومت عمل «مراقبه » نفی خواطر صورت می گیرد.
14) در میان ادعیه وارده قرائت ادعیه احتجاب: «یا من احتجب بشعاع نوره عن نواظر خلقه...» برای نورانیت قلب مؤثر و مجرب است.
15) حالت خلسه «جذبه و بیخودی » برای سالک خوب است، چنانکه آقای قاضی هم دارای خلسه های طولانی بودند، در خلسه بهتر است سالک نشسته و با چشمان بسته افکارش را از همه چیزدور و به حق تعالی مرتبط کرده و از هر نوع تعینی دور کند.
16) مفاهیمی چون عرش، کرسی، قلم، لوح و... همه یک چیزند لکن در هر مرحله از ظهور و جلوه قدرت و علم، اسم مخصوصی به خود می گیرند همانند نفس، روح، قلب و دل که همه مراتب عالی ودانی یک حقیقت واحدند.
17) قرائت 21 مرتبه آیة الکرسی در روز برای تقویت حافظه بسیار مؤثر است و مراد از آیة الکرسی سه آیه از سوره بقره است نه تنها یک آیه که برخی می گویند.
18) از آقای مرحوم حداد سؤال کردم: چرا ذکر یونسیه تا کلمه «کنت من الظالمین » است و تا آخر آیه ادامه ندارد؟ وی در جواب فرمود: «این قسمت از آیه وظیفه عبد است که به ظلم بر نفس خویش اعتراف کند، بقیه اش که نجات مؤمن از هم و غم است به خداوند مربوط می شود.
19) یک بار از مرحوم آقای قاضی درخواست کیمیا و راهنمایی رسیدن بدان را کردم ایشان فرمود: این ذکر را بسیار بگو «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بفضلک عمن سواک » که این خود کیمیا است.
سرانجام عارف سترگ، فقیه گرانمایه و دانشور اخلاقی آیة الحق و العرفان حاج سید عبدالکریم رضوی کشمیری طاب ثراه در روز چهارشنبه بیستم ذیحجة الحرام 1419 ق - هجدهم فروردین 1378ش - بر اثر عارضه سکته مغزی روی در نقاب خاک کشید و روح ملکوتیش بسوی دیار محبوب پرواز کرد.پیکر مطهرش پس از تشییع باشکوه و اقامه نماز توسط آیة الله العظمی حاج شیخ محمدتقی بهجت فومنی غروی در مسجد شهید مطهری حرم مطهر حضرت معصومه علیها السلام بخاک سپرده شد، قدس الله نفسه و طیب الله رمسه.
پی نوشتها:
1) ذکر یونسیه آیه شریفه: «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین ».
2) آیه نور: «الله نور السموات والارض مثل نوره کمشکوة...».
Like پاسخ
حقایق را در دیگر آینه‌ها نفی نکنیم تا حقیقت نهایی بر ما رُخ بنمایاند
Like پاسخ
سفر به دیار بیگانه برای بازگشت به خانه
Like پاسخ
نقل‌قول: شاید بیش از صد بار برای یک گناه توبه کردم و توبه را شکستم، از خداوند نا امید نیستم ولی از خودم نا امید شدم، خسته شدم از توبه کردن،
آیا این نا امیدی از خودم در اصل همون نا امیدی از خداست؟

مگر به ما نفرمودند:
باز آ باز آ هر آنچه هستی باز آ /گر کافر و گبر و بت‌پرستی باز آ
این درگه ما درگه نومیدی نیست /صد بار اگر توبه شکستی باز آ

خداوند دوست دارد که توّاب بودن خود را به بندگانش بنمایاند. تعجب نمی‌کنید که چگونه بعد از هر گناهی میل توبه کردن در شما می‌افتد، آیا این قصه تجلی نور حضرت توّاب نیست که می‌خواهد همچنان‌که او به سوی شما می‌آید، شما به سوی او روید تا شما را در بر بگیرد و مزه زندگی را، آری! مزه زندگی را با بندگی او به شما بچشاند؟

همین‌که توبه می‌کنید مطمئن باشید پس خداوند دست از سر شما بر نداشته و شما را به خود وانگذاشته. معلوم است هنوز شمایید و انس با خدا،
گناهان، مهمان‌های ناخوانده‌ای هستند که بالاخره نمی‌توانند در قلب شما جا خشک کنند.

گناهان، مهمان‌های ناخوانده‌ای
Like پاسخ
روایات ما متذکر این امر شده اند که بعضاً انسان مومن را به نوعی گرفتار نوعی گناه می کنند تا از عُجب،که بدتر از گناه است نجات دهند

و بدین لحاظ از آن جهت که انسان مومن از گناهی که مرتکب شده متنفر است، می‌توان موضوع نجات از عجب را در آن گناه مدّ نظر داشت و جایی برای مأیوس شدن از ادامه دینداری نمی ماند
بخصوص که شیطان نیز در این جریان فعال است که به هر شکلی انسان مومن را گرفتار گناهی بکند و سپس القاء نماید که زحمات انسان بر باد رفته است در حالیکه هرگز چنین نیست
و به هر حال خداوند با الطاف خود کاری می‌کند که گناه برای انسان شیرین نباشد
و اینجا است که در احوالات عرفا داریم بعضاً در یک گناهی که مرتکب شده اند ۷۰ مرتبه توبه کرده اند زیرا متوجه نقشه های شیطان در آن گناهی که مرتکب شده اند بوده اند و از رحمت الهی مأیوس نگشته اند.
Like پاسخ
توکل

إِنْ یَنْصُرْکُمُ اللّهُ فَلاَ غَالِبَ لَکُمْ وَ إِنْ یَخْذُلْکُمْ فَمَنْ ذَا الَّذِی یَنْصُرُکُمْ مِنْ بَعْدِهِ وَ عَلَی اللّهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُؤْمِنُونَ
اگر خدا شما را یاری کند هیچ کس بر شما غالب نخواهد شد و اگر دست از یاری شما بردارد، چه کسی بعد از او شما را یاری خواهد کرد؟
و مؤمنان باید تنها بر خدا توکّل کنند».

امام علی علیه السلام :هر که به خدا توکّل کند، دشواری ها برای او آسان شود و اسباب برایش فراهم گردد.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله :اگر مردی با نیّت درست به خدا توکّل کند، احتیاج کارهای دیگران به او بیفتد؛
زیرا چگونه او [به دیگران ]احتیاج پیدا کند در حالی که مولایش بی نیاز و ستوده است؟!

جبرئیل علیه السلام_ در پاسخ به سؤال پیامبر صلی الله علیه و آله از او درباره توکّل بر خداوند متعال _فرمود :
دانستن این مطلب که مخلوق نه زیانی می زند و نه سودی می رساند، نه می دهد و نه جلوگیری می کند، و چشم امید برکندن از خلق.
هرگاه بنده چنین باشد، دیگر برای احدی جز خداوند کار نمی کند و امید و بیمش از کسی جز خداوند نیست و چشم طمع به هیچ کس جز خدا ندارد.
این است توکّل

امام علی علیه السلام :از توکّلت تو را همین بس که برای خود روزی رسانی جز خداوند سبحان نبینی.

امام صادق علیه السلام_ در پاسخ به سؤال از حدّ توکّل _فرمود : اینکه با [وجود] خدا از چیزی نترسی
Like پاسخ
روایت : چون آیه «و هرکه از خدا پروا کند خداوند برای او راه خروجی قرار می دهد و او را از جایی که گمان نمی برد روزی می دهد» نازل شد، عدّه ای از صحابه در خانه های خود نشستند و به عبادت پرداختند؛ چون مطمئن شدند که خداوند روزی ایشان را تضمین کرده است.
پیامبر صلی الله علیه و آله از این جریان با خبر شد و بر کار آنان خرده گرفت و فرمود :
من نفرت دارم از مردی که کار و کسب را رها سازد و دهان خود را به سوی پروردگارش باز کند و بگوید: «خدایا! روزیم ده».

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله_ به مردی که به ایشان عرض کرد: زانوی اشترم را ببندم و به خدا توکل کنم یا رهایش بگذارم و توکل کنم؟ _فرمود : با توکّل زانوی اشتر را ببند.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله عدّه ای را دید کشاورزی نمی کنند . به آنها فرمود : شما چه کاره اید؟
عرض کردند: ما توکّل کنندگانیم.
فرمود: نه، شما سر بار [دیگران] هستید.

امام صادق علیه السلام :به دست آوردن روزی حلال را رها مکن؛ زیرا روزی حلالْ تو را در دینت بیشتر کمک می کند، زانوی اشترت را ببند و آنگاه توکّل کن.

امام علی علیه السلام به عدّه ای که با اینکه سالم و تندرست بودند در گوشه مسجد نشسته بودند فرمود : شما کیستید؟ عرض کردند: ما توکّل کنندگانیم.

حضرت فرمود: نه، بلکه شما سر بار دیگرانید.
اگر براستی توکّل کننده هستید، توکّلتان شما را به کجا رسانده است؟ عرض کردند: اگر چیزی بیابیم می خوریم و اگر هم نیابیم صبر می کنیم.
حضرت فرمود: سگ های ما نیز همین کار را می کنند!
عرض کردند: پس چه کنیم؟
فرمود: همان کاری که ما می کنیم.
عرض کردند: شما چه می کنی؟ فرمود: اگر چیزی بیابیم می بخشیم و اگر نیابیم شکر می گوییم.
Like پاسخ
مشیت و اراده

امام رضا (علیه السلام):

إِنَّ لِلَّهِ إِرَادَتَيْنِ وَ مَشِيئَتَيْنِ
إِرَادَةَ حَتْمٍ وَ إِرَادَةَ عَزْمٍ
يَنْهَى وَ هُوَ يَشَاءُ وَ يَأْمُرُ وَ هُوَ لاَ يَشَاءُ
أَ وَ مَا رَأَيْتَ أَنَّهُ نَهَى آدَمَ وَ زَوْجَتَهُ أَنْ يَأْكُلاَ مِنَ اَلشَّجَرَةِ وَ شَاءَ ذَلِكَ وَ لَوْ لَمْ يَشَأْ أَنْ يَأْكُلاَ لَمَا غَلَبَتْ مَشِيئَتُهُمَا مَشِيئَةَ اَللَّهِ تَعَالَى وَ أَمَرَ إِبْرَاهِيمَ أَنْ يَذْبَحَ إِسْحَاقَ وَ لَمْ يَشَأْ أَنْ يَذْبَحَهُ وَ لَوْ شَاءَ لَمَا غَلَبَتْ مَشِيئَةُ إِبْرَاهِيمَ مَشِيئَةَ اَللَّهِ تَعَالَى .

حضرت ابو الحسن(ع)فرمود: خدا را دو اراده و دو مشيت است. اراده حتم و اراده عزم (و مشيت حتم و مشيت عزم)خدا نهي ميكند و ميخواهد، امر ميكند و نميخواهد، مگر نمي بيني كه او آدم و همسرش را نهي كرد كه از آن درخت نخورند ولي خوردن ايشان را خواست و اگر نميخواست كه بخورند خواست آنها بر خواست خداي تعالي غلبه نميكرد و حضرت ابراهيم را امر كرد كه اسحاق(و بقول مشهور اسماعيل)را سر ببرد ولي نخواست كه سر او را ببرد و اگر ميخواست، خواست ابراهيم بر خواست خداي تعالي غلبه نميكرد.
Like پاسخ
تقیه فقط از مخالفان نیست؛ از دوستان جاهل هم باید تقیه کرد

­در سال‌های اقامتم در حوزه علمیه قم که افتخار شرکت در محضر درس پرفیض مرحوم آیت‌الله آقای بروجردی (اعلی‏ الله مقامه) را داشتم، یک روز در ضمن درس فقه حدیثی به میان آمد به این مضمون که از حضرت صادق(ع) سؤالی کرده‌اند و ایشان جوابی داده‌اند. شخصی به آن حضرت می‌گوید: قبلا همین مسئله از پدر شما امام باقر(ع) سؤال شده، ایشان طور دیگر جواب داده‌اند، کدام‌یک درست است؟
حضرت صادق(ع) در جواب فرمود: آنچه پدرم گفته درست است. بعد اضافه کردند شیعیان، آن وقت که سراغ پدرم می‌آمدند با خلوص نیت می‌آمدند و قصدشان‏ این بود که ببینند حقیقت چیست و بروند عمل کنند، او هم عین حقیقت را به آنها می‌گفت. ولی اینها که می‌آیند از من سؤال می‌کنند قصدشان هدایت یافتن و عمل نیست، می‌خواهند ببینند از من چه می‌شنوند و بسا هست که هرچه از من می‌شنوند به این طرف و آن طرف بازگو می‌کنند و فتنه به پا می‌کنند. من ناچارم که با تقیه به آنها جواب بدهم.

چون این حدیث متضمن تقیه از خود شیعه بود نه از مخالفین شیعه، فرصتی به دست آن مرحوم داد که درد دل خودشان را بگویند. گفتند: «تعجب ندارد، تقیه از خودمانی مهم‌تر و بالاتر است. من خودم در اول مرجعیت عامّه گمان می‌کردم از من استنباط است و از مردم عمل، هرچه من فتوا بدهم مردم عمل می‌کنند. ولی در جریان بعضی فتواها که برخلاف ذوق و سلیقه عوام بود، دیدم مطلب این طور نیست».
Like پاسخ
میشل‌فوکو می‌گوید حقیقت در گفتگو خلق می‌شود؛

حقیقت در گفتگوی بین انسان‌های اندیشمند از عالم بالا نازل می‌شود
Like پاسخ
رسول اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود: چون خدای متعال خواست سوره ی حمد و آیه های شهدالله (۱۸ و ۱۹ آل عمران) و قل اللهم (۲۶ – ۲۷ آل عمران) و سوره توحید و آیه الکرسی را به زمین نازل کند همگی به عرش الهی چنگ زدند در حالی که بین آن ها و خداوند حجابی نبود.

سپس فرمودند : پروردگارا ما را به خانه پر گناه و به سوی کسانی که عصیان و گناه می کنند می فرستی ؛ در حالی که ما پاک و مطهر هستیم.

سپس خدای متعال فرمود :” به عزت و جلال خودم سوگند ، هیچ کس شما را بعد از نماز نخواند مگر این که او را در مرتبه بالای قدس جای دهم که از نعمت های آن استفاده کنند و در هر روز ۷۰ بار به او با نظر رحکت خود بنگرم و در هر روز ۷۰ حاجت او را برآورم هرچند که بسیار گناه کرده باشد که کمترین آن دعاها و حاجت ها و آمرزش گناهان باشد.
او را از هر دشمنی پناه می دهم و برای پیروزی بر هر دشمنی یاریش می دهم و مانعی به جز مرگ برای بهشت رفتن او نباشد.
( یعنی بعد از مرگ بلافاصله به بهشت می رود)
Like پاسخ
....
آیت الله کبیر، (از علمای بزرگ و فقهای برجسته ) : مگر چه اشکالی دارد؟

آیت الله بروجردی : اشکال بزرگ این امر در این جا است که  شاه با اسلحه توپ و تفنگ به جان مردم می افتد، با این اسلحه می شود مقابله کرد ولی  اگر شما [ آخوندها] به جای او نشستید،
اسلحه شما ایمان و عقاید مردم است که به جان مردم  می اندازید.
با این اسلحه نمی توان به راحتی مقابله کرد
و لذا دین و ایمان مردم به بازی  گرفته می شود.
Like پاسخ
تعرف الاشیاء باضدادها
یعنی اشیاء از راه نقطه ی مخالف و نقطه ی مقابلشان شناخته می شوند و به وجود آنها پی برده می شود.

انگلیسی ها ضرب المثلی دارند با این مضمون:
کسی که فقط لندن را دیده است؛ لندن را ندیده است

منظورشان این است که شما باید پاریس و رم و برلین را هم ببینی تا بتوانی بگویی لندن شهر خوبی هست یا نه ..‌‌.
Like پاسخ
نحوه نگرش تو درباره خودت

در اغلب اوقات تعیین کننده ی

دیدگاه دیگران درباره توست ...
Like پاسخ

پرش به انجمن: